Chile Południowe - przewodnik, informacje i porady dla turystów, opisy regionów i miast, historia i geografia, zwiedzanie, atrakcje i zabytki.
Od 1999 roku skorzystało z naszych usług 90 000 osób
callcenter
Świat Tysiąca Marzeń : Grupa TravelOne.pl > Chile.info.pl  >  Mapa i przewodnik: Chile Południowe, Chile

Na wakacje: Chile Południowe, Chile


Przewodnik turystyczny: Chile > Chile Południowe
Zdjęcia Chile
Chile Południowe urzeka przyrodą. Kraina jezior, czyli Los Lagos z zielonymi lasami oraz dziewicza Patagonia z lodowym krajobrazem. To region dla prawdziwych miłośników przyrody i przygody oraz baza wypadowa dla polarników. Również amatorzy sportów zimowych spędzą tu niezapomniane chwile. Chile Południowe to wyjątkowo piękne miejsce, w którym można odpocząć od zgiełku i pędzącego świata, wyciszyć się i znaleźć sens. Do najważniejszych miejsc należy Punta Arenas, skarby Patagonii, Parki Narodowe w tym Park Narodowy Przylądka Horn oraz jeziora i wyspa Chiloé.

Klimat i pogoda w Chile

pogoda: Santiago

27.72°C
Słonecznie
opady:brak
zachmurzenie:clear sky%
ciśnienie:988 hPa
wiatr:235° 16 km/h
 • Wycieczki: Chile Południowe, Chile


 • Przewodnik turystyczny: Chile > Chile Południowe
 • Regiony


  • Los Lagos – czyli kraina jezior z piękną, dziewiczą przyrodą.
  • Patagonia – surowy krajobraz południowego Chile zachwyci każdego. Patagonia to kraina dziewiczej przyrody, czystych wód, pięknych wysp i parków narodowych.
 • Ośrodki i atrakcje


  • Najważniejsze miasta: Punta Arenas, Puerto Montt, Osorno.
  • Najciekawsze atrakcje turystyczne: Antillanca, Park Narodowy Vincente Pérez Rosales, Park Narodowy Puyehue, Park Narodowy Bernardo O’Higgins, Park Narodowy Przylądka Horne, Park Narodowy Torres del Paine.
  • Najpopularniejsze regiony turystyczne: Patagonia.
 • Geografia i przyroda


 • Południe kraju to przede wszystkim niezwykła przyroda. Teren Los Lagos to ośnieżone wulkany oraz wiecznie zielone lasy. Patagonia jest regionem bogatym w wyspy, fiordy, kanały i lodowce. Także tu znajduje się Cieśnina Magellana, Kanał Beagle i Przesmyk Drake’a. W centralnej części kraju dominuje kontynentalny i śródziemnomorski z łagodnymi temperaturami; na południu subpolarny z dużą wilgotnością i niskimi temperaturami. Patagonia to labirynt wysp, kanałów, lodowców, gór i głębokich dolin, w których szaleje wiatr. Region posiada ważne dla kraju źródła utrzymania: ropa naftowa, węgiel. Na gospodarkę kraju wpływa także hodowla bydła oraz rybołówstwo.
  Tereny te zamieszkują: pumy, lisy, foki, nutrie, guanako, alpaki, kondory andyjskie, strusie, szynszyle i koszatniczki, lwy morskie, pingwiny etc. To także kraj, w którego wodach zobaczyć można wiele ryb i owoców morza. Chile porastają dęby, orchidee, ficroje cyprysowate, jubee i wiele innych typowych dla kraju gatunków jak np. podacarpus.
 • Historia


 • Patagonia była terenem zamieszkałym już ponad 10 tys. lat temu, co potwierdziły wykopaliska archeologiczne niedaleko Puerto Montt. Mieszkańcami tych ziem były ludy żyjące z myślistwa i uprawy ziemi oraz wioślarskie plemiona koczownicze. Pierwszą osadę w Patagonii założył Pedro Sarmiento de Gamboa 4 lutego 1583 r. Miasto zostało nazwane Ciudad de Nombre de Jesus. Pierwsza konstytucja Chile wyznaczyła granice kraju do przylądka Horne, jednakże ze względu na sytuację polityczną Hiszpanii szybko zapomniano o tych ziemiach. W 1843 r. powstaje twierdza Blunes, niedługo później Punta Arenas. Strategiczne położenie miasta pozwoliło na kontrolę ruchu morskiego pomiędzy dwoma oceanami. Niewielu ludzi emigrowało z Hiszpanii, by osiedlić się w Patagonii. Ci, którzy się na to zdecydowali robili to jedynie w celach strategicznych. Zainteresowanie rządu tymi terenami nastąpiło po kilku wydarzeniach: dotarcie brytyjskiego HMS Beagle, zajęcie przez Anglików Falklandów w 1833 r., powstanie parowców, które przepływały przez patagońskie przesmyki oraz zagorożenie ze strony francuskiej. Te wszystkie wydarzenia sprawiły, że zaczęły powstawać nowe miasta, a już istniejące zaczęły się rozwijać. Koniec XIX w. to znacząca imigracja europejska, w tym również imigranci z Chorwacji, Francji, Szwajcarii, Polski.
  Największą rolę w kolonizacji regionu Los Lagos odegrał Pedro de Valdivia.
 • Sport i rekreacja


  • Chile i Andy to idealne miejsce dla miłośników górskich wypraw, trekkingu, wspinaczki, sportów zimowych.
  • Cały kraj to raj dla fotografów.
  • Warto wybrać się na wycieczki rowerowe.
  • Loty paralotnią pozwolą podziwiać piękno kraju z innej perspektywy.
  • Rzeki przyciągają amatorów wędkowania.
  • Duża popularnością cieszy się rafting, canyoning, kajaki, etc.
  • Tereny chronione doskonale nadają się do spacerów i obserwacji zwierząt.
  • Świetnym pomysłem na poznanie kraju jest jazda konna.
  • Canopy to doskonały sposób, by zobaczyć przyrodę Chile – zjeżdżanie na linie nad parkami narodowymi dostarczy wielu emocji.
  • Jeziora także przyciągają amatorów sportów wodnych.
  • Popularnością cieszy się także 4x4.
 • Informacje praktyczne


  • Waluty – peso chilijski (CLP).
  • Wizy – do 90 dni w celach turystycznych pobyt bezwizowy. Polacy udających się do Chile w celach naukowych czy podjęcia pracy powinni mieć wizę.
  • Czas – latem – 6 godzin, zimą – 7 godzin.
  • Minimalny okres ważności paszportu nie jest określony.
  • Nie wymaga się od turystów okazania biletu powrotnego.
  • Podczas lotów międzynarodowych należy uiścić opłatę lotniskową w wysokości 30 USD.
  • Przepisy fitosanitarne są bardzo rygorystyczne. Obowiązuje całkowity zakaz wwozu i wywozu nasion roślin, czy produktów spożywczych w stanie surowym.
  • Można wwieźć bez opłat celnych do 400 szt. papierosów oraz 2,5 l. napojów alkoholowych.
  • Turyści w Chile nie dostaną zwrotu podatku VAT.
  • Elektryczność 220 V, gniazdka typu polskiego i angielskiego.

Santiago - prognoza pogody, Chile

-14400000
Aktualne warunki

Sobota
26 listopada
Słonecznie
27.72°C
Słonecznie
opady:brak
zachmurzenie:clear sky%
wilgotność:23%
widoczność:10000 km
ciśnienie:988 hPa
wiatr:235° 16 km/h
wsch. słońca:05:27
zach. słońca:19:33
Niedziela
27 listopada
Słonecznie
min: 19.89°C    max: 32.18°C
Słonecznie
opady:brak
wiatr:237°  10 km/h
wsch. słońca:05:27
zach. słońca:19:34
Poniedziałek
28 listopada
Słonecznie
min: 19.46°C    max: 32.21°C
Słonecznie
opady:brak
wiatr:236°  11 km/h
wsch. słońca:05:26
zach. słońca:19:35
Wtorek
29 listopada
Słonecznie
min: 19.16°C    max: 30.32°C
Słonecznie
opady:brak
wiatr:240°  11 km/h
wsch. słońca:05:26
zach. słońca:19:36
Środa
30 listopada
Słonecznie
min: 15.57°C    max: 27.95°C
Słonecznie
opady:brak
wiatr:246°  9 km/h
wsch. słońca:05:26
zach. słońca:19:37

Santiago - klimat w Chile

Chile - kiedy na wakacje?
 • W Chile panuje umiarkowany ruch turystyczny, który koncentruje się w styczniu, lutym i marcu (podczas tutejszego lata).
 • Najmniejszy ruch przypada na tutejszą zimę – w czerwcu.
 • Duże zróżnicowanie klimatyczne oraz ukształtowania terenu w Chile sprawia, że nie występuje tu jeden okres dobry na podróże.
 • Od czerwca do listopada (tutejsza zima) trwa w chilijskich Andach sezon zimowy, a lokalne ośrodki narciarskie tętnią życiem.
Chile rozciąga się na długości ponad 4 tys. kilometrów, a na całym obszarze kraju ścierają się różne strefy klimatyczne. Na północy dominuje klimat zwrotnikowy suchy. Są to obszary pustynne, gdzie deszcze są rzadkością. Od grudnia do marca panuje tu lato, przy czym upały są całkiem znośne dzięki chłodnemu Prądowi Peruwiańskiemu. Ten sam prąd ochładza jednak wodę w morzu, której temperatura od grudnia do kwietnia wynosi ok. 18 °C. W lutym średnia temperatura powietrza to ok. 27 °C. W centrum kraju (tu znajduje się stolica kraju Santiago) panuje klimat podzwrotnikowy morski. Wiosna i jesień są najlepszym momentem na odwiedziny w tej części Chile. Latem, bowiem, występują duże dobowe wahania temperatur – dnie są suche i upalne, a noce chłodne i wilgotne. Średnia temperatura w styczniu (latem) wynosi 20 °C, w lipcu (zimą) od 7 °C do 10 °C. Na wybrzeżu ta zmienność niemal zanika, ale za to woda w morzu jest raczej chłodna. Na wschód od stolicy, w Andach, znajdują się główne ośrodki sportów zimowych w Chile. Sezon trwa tu od czerwca do października-listopada. Południe kraju należy strefy umiarkowanej morskiej. Jest to także jeden z najbardziej deszczowych obszarów w Chile (średnio 1 000-3 000 mm rocznie, przy Cieśninie Magellana nawet ponad 5 000 mm). Tutejsze lato jest jeszcze w miarę suche, ale zima (kwiecień – wrzesień) zawsze deszczowa. Krainę jezior, Puerto Montt, Chiloe najlepiej zwiedzać od wczesnej wiosny do początków jesieni. Rekordowe opady występują w regionie pomiędzy Puerto Montt i Punta Arenas, na wybrzeżu ciągnącym się wzdłuż lodowców. Ten obszar najlepiej zwiedzać latem, ponieważ przez cały rok wieją tu chłodne wiatry, które zimą potrafią być niezwykle nieprzyjemne. Średnia temperatura latem wynosi ok. 10 °C – 12 °C, a zimą ok. 0,5 °C. Na Wyspie Wielkanocnej pora ciepła przypada na okres od listopada do maja (woda w morzu ma wtedy temperaturę 23 °C), a chłodna od czerwca do października (temperatura wody w morzu to 20 °C). Przez cały rok jednak wieją tu wiatry, a opady rozkładają się równomiernie.
Aby zobaczyć wykres proszę zainstalować/uruchomić wtyczkę Adobe Flash.
12,11,9,7,5,3,2,3,5,7,8,10,29,28,26,22,17,14,13,16,18,21,25,27,20.5,19.5,17.5,14.5,11.0,8.5,7.5,9.5,11.5,14.0,16.5,18.5
Godziny słoneczne w ciągu dnia
StyLutMarKwiMajCzeLipSieWrzPaźLisGru
1111975455681011
Aby zobaczyć wykres proszę zainstalować/uruchomić wtyczkę Adobe Flash.
0,2,5,12,57,78,76,53,29,13,5,5,48,54,59,69,78,82,81,77,77,70,57,53
Dni z opadami w ciągu miesiąca
StyLutMarKwiMajCzeLipSieWrzPaźLisGru
001368568421

Chile wycieczki: oferty wczasów Chile

Zdjęcia - Chile

Chile zdjęcie 1Chile zdjęcie 2Chile zdjęcie 3
Chile zdjęcie 4Chile zdjęcie 5Chile zdjęcie 6
Chile zdjęcie 7Chile zdjęcie 8Chile zdjęcie 9
Chile zdjęcie 10
Chile - więcej zdjęć

Hotele Chile Południowe

Brak ofert

Podróże z Grupą TravelOne.pl: wczasy i wycieczki

Wycieczki objazdowe Last Minute
Wycieczki objazdowe Last Minute
Z każdym rokiem, coraz popularniejsze stają się wycieczki objazdowe, których główną zaletą jest gwarancja, że nie ominą nas żadne, najbardziej znane atrakcje danego kraju. Turyści najchętniej decydują się na taki wyjazd do słynącej z wyśmienitej kuchni Hiszpanii, pełnej niezwykłych miejscowości Portugalii, Maroka czy Kenii. Natomiast pod względem historycznym warto wspomnieć Izrael, gdzie wycieczka objazdowa pozwoli na dokładne poznanie najważniejszych miejscowości.
 
Najlepsze hotele na Cyprze w ofercie All Inclusive >>
Wakacje na czterech kółkach - wczasy w Czarnogórze z dojazdem własnym >>
Indie - wycieczki objazdowe po kraju kontrastów, barw i orientu - sprawdź >>
logo_TravelOnelogo_VillaOnelogo_SkiOnelogo_SkyOnelogo_HotelOnelogo_CarsOne