Patagonia to najbardziej znany region Chile. Kraina geograficzna położona zarówno w Chile jak i Argentynie to jedno z najpiękniejszych miejsc na ziemi. Czysta, nieskażona, zróżnicowana natura: wyspy, lodowce, góry, góry lodowe. Chilijska część Patagonii dzieli się na dwa podregiony, północy Aisen oraz południowy Magallanes. W północnej części mieści się Park Narodowy San Rafael i niezwykle piękny, odgrodzony od świata Park Narodowy Torres del Paine. W południowej części koniecznie trzeba odwiedzić miasto Punta Arenas oraz Park Narodowy Przylądka Horn. Do najważniejszych miejsc chilijskiej Patagonii należy także wodospady Salto Chico i Salto Grande; lodowce Grey, Pingo, Frances and Dickson, jeziora Pehoe, Nordenskjold, Sarmiento, Pingo i Dickson oraz laguny Verde i Azul.
min:
2°C
max:
4°C
Możliwe przejściowe opady deszczu
opady:
0.6 mm
wiatr:
43 km/h
wsch. słońca:
08:34
zach. słońca:
16:47
Wtorek 24 maja
min:
3°C
max:
5°C
Słonecznie
opady:
brak
wiatr:
37 km/h
wsch. słońca:
08:35
zach. słońca:
16:46
Środa 25 maja
min:
5°C
max:
6°C
Możliwe przejściowe opady deszczu
opady:
0.6 mm
wiatr:
40 km/h
wsch. słońca:
08:36
zach. słońca:
16:44
Czwartek 26 maja
min:
5°C
max:
6°C
Możliwe przejściowe opady deszczu
opady:
0.9 mm
wiatr:
51 km/h
wsch. słońca:
08:38
zach. słońca:
16:43
Punta Arenas
- klimat w Chile
Chile - kiedy na wakacje?
W Chile panuje umiarkowany ruch turystyczny, który koncentruje się w styczniu, lutym i marcu (podczas tutejszego lata).
Najmniejszy ruch przypada na tutejszą zimę – w czerwcu.
Duże zróżnicowanie klimatyczne oraz ukształtowania terenu w Chile sprawia, że nie występuje tu jeden okres dobry na podróże.
Od czerwca do listopada (tutejsza zima) trwa w chilijskich Andach sezon zimowy, a lokalne ośrodki narciarskie tętnią życiem.
Chile rozciąga się na długości ponad 4 tys. kilometrów, a na całym obszarze kraju ścierają się różne strefy klimatyczne. Na północy dominuje klimat zwrotnikowy suchy. Są to obszary pustynne, gdzie deszcze są rzadkością. Od grudnia do marca panuje tu lato, przy czym upały są całkiem znośne dzięki chłodnemu Prądowi Peruwiańskiemu. Ten sam prąd ochładza jednak wodę w morzu, której temperatura od grudnia do kwietnia wynosi ok. 18 °C. W lutym średnia temperatura powietrza to ok. 27 °C.
W centrum kraju (tu znajduje się stolica kraju Santiago) panuje klimat podzwrotnikowy morski. Wiosna i jesień są najlepszym momentem na odwiedziny w tej części Chile. Latem, bowiem, występują duże dobowe wahania temperatur – dnie są suche i upalne, a noce chłodne i wilgotne. Średnia temperatura w styczniu (latem) wynosi 20 °C, w lipcu (zimą) od 7 °C do 10 °C. Na wybrzeżu ta zmienność niemal zanika, ale za to woda w morzu jest raczej chłodna. Na wschód od stolicy, w Andach, znajdują się główne ośrodki sportów zimowych w Chile. Sezon trwa tu od czerwca do października-listopada.
Południe kraju należy strefy umiarkowanej morskiej. Jest to także jeden z najbardziej deszczowych obszarów w Chile (średnio 1 000-3 000 mm rocznie, przy Cieśninie Magellana nawet ponad 5 000 mm). Tutejsze lato jest jeszcze w miarę suche, ale zima (kwiecień – wrzesień) zawsze deszczowa. Krainę jezior, Puerto Montt, Chiloe najlepiej zwiedzać od wczesnej wiosny do początków jesieni. Rekordowe opady występują w regionie pomiędzy Puerto Montt i Punta Arenas, na wybrzeżu ciągnącym się wzdłuż lodowców. Ten obszar najlepiej zwiedzać latem, ponieważ przez cały rok wieją tu chłodne wiatry, które zimą potrafią być niezwykle nieprzyjemne. Średnia temperatura latem wynosi ok. 10 °C – 12 °C, a zimą ok. 0,5 °C.
Na Wyspie Wielkanocnej pora ciepła przypada na okres od listopada do maja (woda w morzu ma wtedy temperaturę 23 °C), a chłodna od czerwca do października (temperatura wody w morzu to 20 °C). Przez cały rok jednak wieją tu wiatry, a opady rozkładają się równomiernie.