Wyspy Chilijskie - przewodnik, informacje i porady dla turystów, opisy regionów i miast, historia i geografia, zwiedzanie, atrakcje i zabytki.
Od 1999 roku skorzystało z naszych usług 90 000 osób
callcenter
Świat Tysiąca Marzeń : Grupa TravelOne.pl > Chile.info.pl  >  Mapa i przewodnik: Wyspy Chilijskie, Chile

Na wakacje: Wyspy Chilijskie, Chile


Przewodnik turystyczny: Chile > Wyspy Chilijskie
Zdjęcia Chile
Chilijskie wyspy położone „z dala od świata”. Tajemnicza Wyspa Wielkanocna, do której docierają najbardziej wytrwali turyści oraz bajkowy archipelag Wysp Juan Fernández to kawałek raju na ziemi. Można tutaj poszukiwać rozwiązania zagadki olbrzymich pomników maoi lub podążać śladami najpopularniejszego literackiego rozbitka Robinsona Crusoe. Wielbiciele podwodnego świata także powinni zaplanować podróż na chilijskie wyspy, ponieważ w tutejszych wodach można żyje wiele endemicznych gatunków egzotycznych ryb.

Klimat i pogoda w Chile

pogoda: Santiago

27.72°C
Słonecznie
opady:brak
zachmurzenie:clear sky%
ciśnienie:988 hPa
wiatr:235° 16 km/h
 • Wycieczki: Wyspy Chilijskie, Chile


 • Przewodnik turystyczny: Chile > Wyspy Chilijskie
 • Regiony


  • Wyspa Wielkanocna (Rapa Nui) – niewielka, wulkaniczna wyspa, tajemnicze miejsce, w którym zobaczyć można przede wszystkim kamienne rzeźby wielkich głów.
  • Wyspy Juan Fernandez – archipelag oddalony aż o 700 km od wybrzeży kraju zachwyci każdego piękną przyrodą.
 • Ośrodki i atrakcje


  • Najważniejsze miasta: Hanga Roa.
  • Najciekawsze atrakcje turystyczne: Wyspa Wielkanocna wraz z tajemniczymi pomnikami, Wyspa Robinsona Cruzoe: Casa de Cultura Alfredo de Rotd, Fuerte Santa Bárbara, Jaskinie Patriotów, Park Narodowy Archipelagu Juan Fernandez, cmentarz
  • Najpopularniejsze regiony turystyczne: Wyspa Wielkanocna.
 • Geografia i przyroda


 • Wyspy Chilijskie to znana wszystkim Wyspa Wielkanocna oraz archipelag wysp Juan Fernandez. Wyspa Wielkanocna to jedno z najpiękniejszych miesc w kraju. Leży na wprost Puerto de Caldera na Oceanie Spokojnym. Panuje tu klimat deszczowy tropikalny. Średnie roczne temperatury przekraczają 23°C latem oraz 18°C zimą. Najcieplejszym miesiącem jest luty a najzimniejszym sierpień. Klimat wyspy jest wyjątkowo wilgotny. Rapa Nui ma 16600 hektarów, mierzy w najszerszym miejscu 12 km. Jest najbardziej wysuniętą na wschód wyspą Polinezji. Rapa Nui nie posiada ani bogatej, ani zróżnicowanej flory i fauny. To dość suchy, trawiasty krajobraz gdzieniegdzie pokryty tropikalnym lasem. Jednak nie zawsze tak było. Badania dowodzą, że kilka tysięcy lat temu było tu zupełnie inaczej.
  Wsypę Robinsona Cruzoe zamieszkuje ok. 600 osób, które żyją głównie z rybołówstwa.
 • Historia


 • Wyspa Robinsona Cruzoe została odkryta w 1547 r. przez żeglarza Juana Fernandeza i początkowo nosiła nazwę Santa Cecilia, a następnie Más a Tierra. Początkowo historia wyspy związana jest jedynie z piratami i korsarzami. Dopiero w 1704 r. angielski marynarz Alexander Selikri został rozbitkiem na wyspie. Po czterech latach i czterech miesiącach został odnaleziony. Ta historia zainspirowała Daniela Defoe i tak powstała słynna powieść „Robinson Cruzoe”. W 1750 r. założono pierwszą wioskę San Juan Bautista, która ze względu na swe odizolowanie służyła Hiszpanom jako kolonia karna. W 1814 r. przybyli tu wybitni chilijscy patrioci. Wśród legend związanych z wyspą najbardziej popularna jest ta o skarbie ukrytym przez Robinsona. Cruzoe miał tu rzekomo ukryć skarb Azteków – 800 baryłek wypełnionych złotem. Ta legenda rozsławiła wyspę wśród poszukiwaczy skarbów.
  Wyspa Wielkanocna powstała dzięki aktywności trzech wulkanów. Po powstaniu wyspy zaczęła rozwijać się kultura Moai- bogata w tradycje i legendy. Historia wyspy oraz legendy były przez lata przekazywane ustnie. Pierwszymi osadniknami na wyspie byli ludzie pochodzący z południowego-wschodu Azji. Rozproszyli się oni po Malezji i Polinezji. Dziś wyspa jest parkiem narodowym i obiektem wpisanym na listę UNESCO.
  Moai – słowo, które w języku rapanua oznacza rzeźbę. Są to wielkie kamienne głowy, które stanowią największą atrakcję wyspy. Zostały stworzone, by upamiętnić najważniejszych przodków, którzy założyli znane rody. Dziś posągi są rozproszone po całej wyspie.
 • Sport i rekreacja


  • Cały kraj to raj dla fotografów.
  • Warto wybrać się na wycieczki rowerowe lub piesze.
  • Loty paralotnią pozwolą podziwiać piękno kraju z innej perspektywy.
  • Rzeki przyciągają amatorów wędkowania.
  • Duża popularnością cieszy się rafting, canyoning, kajaki, etc.
  • Tereny chronione doskonale nadają się do spacerów i obserwacji zwierząt.
  • Świetnym pomysłem na poznanie wysp jest jazda konna.
  • Nadmorskie kurorty zachęcają do uprawiania wszelakich sportów wodnych, zwłaszcza windsurfingu czy nurkowania. Najlepszym miejscem do surfowania jest: Antofagasta i Calama, Capiapió, Arica, La Serena i Coquimbo, Iquique, Wyspa Wielkanocna oraz wybrzeże w centralnej części kraju.
  • Canopy to doskonały sposób, by zobaczyć przyrodę Chile – zjeżdżanie na linie nad parkami narodowymi dostarczy wielu emocji.
  • Jeziora także przyciągają amatorów sportów wodnych.
  • Popularnością cieszy się także 4x4.
 • Informacje praktyczne


  • Waluty – peso chilijski (CLP).
  • Wizy – do 90 dni w celach turystycznych pobyt bezwizowy. Polacy udających się do Chile w celach naukowych czy podjęcia pracy powinni mieć wizę.
  • Czas – latem – 6 godzin, zimą – 7 godzin.
  • Minimalny okres ważności paszportu nie jest określony.
  • Nie wymaga się od turystów okazania biletu powrotnego.
  • Podczas lotów międzynarodowych należy uiścić opłatę lotniskową w wysokości 30 USD.
  • Przepisy fitosanitarne są bardzo rygorystyczne. Obowiązuje całkowity zakaz wwozu i wywozu nasion roślin, czy produktów spożywczych w stanie surowym.
  • Można wwieźć bez opłat celnych do 400 szt. papierosów oraz 2,5 l. napojów alkoholowych.
  • Turyści w Chile nie dostaną zwrotu podatku VAT.
  • Elektryczność 220 V, gniazdka typu polskiego i angielskiego.

Santiago - prognoza pogody, Chile

-14400000
Aktualne warunki

Sobota
26 listopada
Słonecznie
27.72°C
Słonecznie
opady:brak
zachmurzenie:clear sky%
wilgotność:23%
widoczność:10000 km
ciśnienie:988 hPa
wiatr:235° 16 km/h
wsch. słońca:05:27
zach. słońca:19:33
Niedziela
27 listopada
Słonecznie
min: 19.89°C    max: 32.18°C
Słonecznie
opady:brak
wiatr:237°  10 km/h
wsch. słońca:05:27
zach. słońca:19:34
Poniedziałek
28 listopada
Słonecznie
min: 19.46°C    max: 32.21°C
Słonecznie
opady:brak
wiatr:236°  11 km/h
wsch. słońca:05:26
zach. słońca:19:35
Wtorek
29 listopada
Słonecznie
min: 19.16°C    max: 30.32°C
Słonecznie
opady:brak
wiatr:240°  11 km/h
wsch. słońca:05:26
zach. słońca:19:36
Środa
30 listopada
Słonecznie
min: 15.57°C    max: 27.95°C
Słonecznie
opady:brak
wiatr:246°  9 km/h
wsch. słońca:05:26
zach. słońca:19:37

Santiago - klimat w Chile

Chile - kiedy na wakacje?
 • W Chile panuje umiarkowany ruch turystyczny, który koncentruje się w styczniu, lutym i marcu (podczas tutejszego lata).
 • Najmniejszy ruch przypada na tutejszą zimę – w czerwcu.
 • Duże zróżnicowanie klimatyczne oraz ukształtowania terenu w Chile sprawia, że nie występuje tu jeden okres dobry na podróże.
 • Od czerwca do listopada (tutejsza zima) trwa w chilijskich Andach sezon zimowy, a lokalne ośrodki narciarskie tętnią życiem.
Chile rozciąga się na długości ponad 4 tys. kilometrów, a na całym obszarze kraju ścierają się różne strefy klimatyczne. Na północy dominuje klimat zwrotnikowy suchy. Są to obszary pustynne, gdzie deszcze są rzadkością. Od grudnia do marca panuje tu lato, przy czym upały są całkiem znośne dzięki chłodnemu Prądowi Peruwiańskiemu. Ten sam prąd ochładza jednak wodę w morzu, której temperatura od grudnia do kwietnia wynosi ok. 18 °C. W lutym średnia temperatura powietrza to ok. 27 °C. W centrum kraju (tu znajduje się stolica kraju Santiago) panuje klimat podzwrotnikowy morski. Wiosna i jesień są najlepszym momentem na odwiedziny w tej części Chile. Latem, bowiem, występują duże dobowe wahania temperatur – dnie są suche i upalne, a noce chłodne i wilgotne. Średnia temperatura w styczniu (latem) wynosi 20 °C, w lipcu (zimą) od 7 °C do 10 °C. Na wybrzeżu ta zmienność niemal zanika, ale za to woda w morzu jest raczej chłodna. Na wschód od stolicy, w Andach, znajdują się główne ośrodki sportów zimowych w Chile. Sezon trwa tu od czerwca do października-listopada. Południe kraju należy strefy umiarkowanej morskiej. Jest to także jeden z najbardziej deszczowych obszarów w Chile (średnio 1 000-3 000 mm rocznie, przy Cieśninie Magellana nawet ponad 5 000 mm). Tutejsze lato jest jeszcze w miarę suche, ale zima (kwiecień – wrzesień) zawsze deszczowa. Krainę jezior, Puerto Montt, Chiloe najlepiej zwiedzać od wczesnej wiosny do początków jesieni. Rekordowe opady występują w regionie pomiędzy Puerto Montt i Punta Arenas, na wybrzeżu ciągnącym się wzdłuż lodowców. Ten obszar najlepiej zwiedzać latem, ponieważ przez cały rok wieją tu chłodne wiatry, które zimą potrafią być niezwykle nieprzyjemne. Średnia temperatura latem wynosi ok. 10 °C – 12 °C, a zimą ok. 0,5 °C. Na Wyspie Wielkanocnej pora ciepła przypada na okres od listopada do maja (woda w morzu ma wtedy temperaturę 23 °C), a chłodna od czerwca do października (temperatura wody w morzu to 20 °C). Przez cały rok jednak wieją tu wiatry, a opady rozkładają się równomiernie.
Aby zobaczyć wykres proszę zainstalować/uruchomić wtyczkę Adobe Flash.
12,11,9,7,5,3,2,3,5,7,8,10,29,28,26,22,17,14,13,16,18,21,25,27,20.5,19.5,17.5,14.5,11.0,8.5,7.5,9.5,11.5,14.0,16.5,18.5
Godziny słoneczne w ciągu dnia
StyLutMarKwiMajCzeLipSieWrzPaźLisGru
1111975455681011
Aby zobaczyć wykres proszę zainstalować/uruchomić wtyczkę Adobe Flash.
0,2,5,12,57,78,76,53,29,13,5,5,48,54,59,69,78,82,81,77,77,70,57,53
Dni z opadami w ciągu miesiąca
StyLutMarKwiMajCzeLipSieWrzPaźLisGru
001368568421

Chile wycieczki: oferty wczasów Chile

Zdjęcia - Chile

Chile zdjęcie 1Chile zdjęcie 2Chile zdjęcie 3
Chile zdjęcie 4Chile zdjęcie 5Chile zdjęcie 6
Chile zdjęcie 7Chile zdjęcie 8Chile zdjęcie 9
Chile zdjęcie 10
Chile - więcej zdjęć

Hotele Wyspy Chilijskie

Brak ofert

Podróże z Grupą TravelOne.pl: wczasy i wycieczki

Wycieczki objazdowe Last Minute
Wycieczki objazdowe Last Minute
Z każdym rokiem, coraz popularniejsze stają się wycieczki objazdowe, których główną zaletą jest gwarancja, że nie ominą nas żadne, najbardziej znane atrakcje danego kraju. Turyści najchętniej decydują się na taki wyjazd do słynącej z wyśmienitej kuchni Hiszpanii, pełnej niezwykłych miejscowości Portugalii, Maroka czy Kenii. Natomiast pod względem historycznym warto wspomnieć Izrael, gdzie wycieczka objazdowa pozwoli na dokładne poznanie najważniejszych miejscowości.
 
Najlepsze hotele na Cyprze w ofercie All Inclusive >>
Wakacje na czterech kółkach - wczasy w Czarnogórze z dojazdem własnym >>
Indie - wycieczki objazdowe po kraju kontrastów, barw i orientu - sprawdź >>
logo_TravelOnelogo_VillaOnelogo_SkiOnelogo_SkyOnelogo_HotelOnelogo_CarsOne